آمار کاربران نتفلیکس برای نخستین بار

آمار نتفیلیکس

 

به نقل خبرگزاری رکا، به گزارش زومیت مدت‌ها است نتفلیکس اطلاعاتی در مورد آمار کاربران  خود در بازارهای مختلف بین‌المللی ارائه نکرده و همواره آمار کاربران نتفلیکس را به‌صورت محرمانه نگه داشته است. حتی آمار کاربران نتفلیکس محلی تجاری در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. با افزایش رقابت نتفلیکس با دیزنی پلاس و اپل تی وی پلاس، نتفلیکس تصمیم گرفته رویکرد خود را تغییر داده و اطلاعات آماری مربوط به تعداد کاربران را براساس منطقه جغرافیایی منتشر کند.

 

آمار کاربران نتفلیکس نشان می‌دهد، نتفلیکس در پایان ماه سپتامبر ۴۷/۴ میلیون کاربر در مناطق جغرافیایی اروپا، خاورمیانه و آفریقا داشت که با نام EMEA شناخته می‌شوند که کمتر از ۶۷/۱ میلیون کاربر نتفلیکس در ایالات متحده و کانادا است. تعداد کاربران EMEA در مقایسه با تعداد کاربران سایر مناطق جغرافیایی به‌سرعت در حال افزایش است. درحالی‌که تعداد مشترکان سال جاری EMEA نسبت به سال گذشته رشد ۴۰ درصدی داشته، تعداد کاربران ایالات متحده و کانادا تنها ۶/۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

 

آمریکای لاتین سومین بازار بزرگ نتفلیکس با ۲۹/۴ میلیون کاربر و رشد ۲۲ درصدی نسبت به سال گذشته است. آسیا و اقیانوسیه با ۱۴/۵ میلیون کاربر، کمترین تعداد مشترکان نتفلیکس را تشکیل می‌دهند. هرچند تعداد کاربران این منطقه نسبت به سال گذشته رشد ۵۳ درصدی را نشان می‌دهد. بیشترین کسب درآمد نتفلیکس به بازار ایالات متحده و کانادا مربوط می‌شود. درآمد نتفلکیس در این مناطق از هر مشترک در هر ماه متوسط ۱۳/۰۸ دلار، در مناطق جغرافیایی EMEA به‌ازای هر کاربر در هر ماه ۱۰/۴۰ دلار، در آمریکای لاتین ۸/۶۳ دلار و در آسیا و اقیانوسیه ۹/۲۹ دلار است.

 

نتفلیکس در حالی آمار تعداد کاربران خود را به‌صورت منطقه‌ای اعلام کرده که هنوز گزارش مالی سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۱۹ شرکت منتشر نشده است. گزارش مالی سه‌ماهه‌ی سوم نتفلیکس احتمالا اوایل ماه ژانویه به‌همراه اطلاعات آماری دقیق‌تری از درآمد و تعداد مشترکان نتفلیکس منتشر خواهد شد.

اما نتفلیکس چیست؟

«تماشای فیلم و سریال، هر زمان و هر جایی که اراده کنید»؛ این چیزی است که وقتی قدم به وب سایت نتفلیکس می گذارید، در مورد این وب ابزار می خوانید. شبکه استریم آنلاین ویدئو مستقر در کالیفرنیا که اخیرا مدیر عامل آن در نمایشگاه CES 2016 اعلام کرد، ایران نیز به زنجیره کشورهایی که این شبکه در آن به ارائه خدمات می پردازد، اضافه شده است.

 

به گزارش «آی تابناک»، اگر با نتفلیکس – Netflix – و امپراتوری آن آشنا نیستید، باید بدانید که نتفلیکس یک فراهم کننده خدمات استریم ویدئو به شکل آنلاین و On-Demand مستقر در ایلات متحده است. این شرکت در سال 1997 در کالیفرنیا تأسیس شده و از سال 1999 خدمات مبتنی بر ثبت نام خود برای کاربران را شروع کرده است. این سرویس اکنون بیش از 100 هزار عنوان فیلم سینمایی و سریال را ارائه می کند و بیش از 70 میلیون کاربر دارد.

این سرویس توسط «مارک راندولف» و «رید هستینگز» بنیان گذاشته شده است. این شرکت در سال 1998 تنها 30 کارمند داشته و مجموعا اقدام به اجاره 925 عنوان فیلم می کرده است. ماجرای چگونگی قوت گرفتن این شبکه و گسترده شدن امپراتوری آن ماجرایی مفصل است که موضوع این گفتار نیست.

اما جالب است بدانید، هم اکنون نتفلیکس پادشاه قلمرو استریم آنلاین است که بیشترین حجم پهنای باند در ایالات متحده و دنیا را به خود اختصاص داده است. بر اساس گزارشات، در نقطه اوج نتفلیکس 37 درصد از کل پهنای باند ایالات متحده را به خود اختصاص میدهد و برای آنکه این رقم بهتر در ذهن شما بنشیند، باید بدانید که کل پهنای باند مصرفی Torrent در نقطه اوج در ایالات متحده بیش از 4 درصد نیست!

این به معنای آن است که نتفلیکس در حال حاضر بزرگتر از همه چیز است: بزرگتر از یوتیوب، بزرگتر از Pirate Bayو بسیار بزرگتر از سایر سرویس های استریم آنلاین نظیر سرویس Prime آمازون.

این سرویس تا قبل از این در 60 کشور دنیا ارائه خدمات میکرده است که اخیرا مدیر عامل آن در لاس وگاس و در نمایشگاه CES اعلام کرده که 130 کشور دیگر از جمله ایران نیز به فهرست خدمات گیرندگان این سرویس اضافه شده اند. نحوه کار با نتفلیکس بسیار ساده است. به این ترتیب که کاربران میتوانند یک بهای ماهیانه را پرداخت کرده و به این ترتیب به تمامی محتوای این سرویس دسترسی نامحدود داشت باشند. تنها تفاوت در سه نوع دسترسی به نتفلیکس مربوط به کیفیت تماشای فیلم ها و همچنین تعداد دستگاه هایی است که به شکل همزمان قادر به پخش محتوی هستند.

توضیح آنکه دامنه وسیعی از دستگاه ها هستند که می توان به وسیله آنها محتوی نتفلیکس را مشاهده کرد؛ از تلویزیون های هوشمند تا مرورگر دسکتاپ و موبایل و همینطور نرم افزارهای ویندوز، iOS و اندروید. حال با این همه، سؤال این است که نتفلیکس در ایران چه می خواهد؟

شاید لازم باشد توضیح بیشتری در مورد سؤال خود بدهیم؛ اما قبل از آن بگذارید، سخنان مدیر عامل نتفلیکس در نمایشگاه CES را با هم مرور کنیم. هستینگر گفت: امروز شاهد تولد یک شبکه تلویزیون اینترنتی جدید در سطح جهانی هستیم و Netflix به غیر از زبان انگلیسی، هم اکنون از زبان‌های کره‌ای و عربی نیز پشتیبانی خواهد نمود. از امروز به بعد ما به زبان‌های دیگر نیز گوش فرا خواهیم داد و می‌آموزیم تا به تدریج زبان‌های بیشتری را متناسب با کشور‌های مختلف به سرویس خود اضافه کنیم.

موضوع کاملا مشخص است: نتفلیکس به دنبال گسترش امپراتوری خود در کل جهان طبق برنامه ای که از پیش مشخص شده بود، نه تنها ایران، بلکه 130 کشور دیگر را به فهرست دریافت کنندگان خدمات خود اضافه کرده و این موضوع جای هیچ تعجبی هم ندارد.

نظرات :

دیدگاهتان را بنویسید

*

code